5 tipů jak správně připravit podklad
Podklad je základ. Stejně důležitý jako když stavíte dům. Pokud ho postavíte z karet, foukne vítr a dům spadne. Kvalitní a vhodně připravený podklad je základem pro pokládku podlahové krytiny a prodloužení její životnosti.
Ale nebojte se, my vás v tom nenecháme. V našem článku vám prozradíme, jak postupovat a na co si dát při přípravě podkladu pozor.
1. ODSTRANĚNÍ PŮVODNÍ KRYTINY
Prvním a důležitým krokem je odstranění původní podlahové krytiny včetně hrubých nečistot, jako jsou zbytky lepidla a podobně. Zbavte podklad veškeré špíny, mastnoty a důkladně vysajte. Ujistěte se, že je podklad suchý a čistý.
2. ZAJIŠTĚNÍ ROVINNOSTI
Pevný, stabilní a rovný. Přesně takový má podklad být. Jak zjistím rovinnost mého podkladu? Připravte si dostatečně dlouhou lať (alespoň 2 m). Rovinnost vašeho podkladu by měla splňovat ± 2 mm.
Nemám rovný základ, co teď?
V takovém případě je zapotřebí základ vyrovnat například:
✅ betonovou směsí
✅ samonivelační hmotou
✅ suchým vyrovnáním pomocí suchého zásypu
3. TEPLOTA PODKLADU
Než budete pokládat novou krytinu, začněte temperovat místnost alespoň 48 hodin předem, minimálně však 24 hodin. Před samotnou pokládkou krytiny by se teplota v místnosti měla pohybovat mezi 17 až 25 °C.
4. VLHKOST PODKLADU
Dalším důležitým faktorem je vlhkost. Pokud budete pokládat na vlhký podklad, může se vám to v budoucnosti pěkně vymstít - u dřevěných či laminátových podlah dojde k tomu, že se začnou deformovat a kroutit lamely. U vinylů a PVC se mohou lamely odlepit. Dále hrozí nebezpečí vzniku plísní a změna barvy materiálu. Doporučujeme tak nepodcenit přípravu a zajistit profesionální měření strojem přímo od podlahářské firmy.
5. NA CO NEZAPOMENOUT
Nezapomínejte na to, že i materiál, který budete pokládat, se potřebuje v interiéru aklimatizovat. Proto ho před instalací nechejte minimálně 24 až 48 hodin při teplotě vyšší než 17 °C v místnosti, ve které bude podlaha položena.